0212 441 01 72

Psikolog Tercihi Nasıl Yapılmalı ?


Psikolog Tercihi Nasıl Yapılmalı ?

15.04.2020     Tin Danışmanlık tarafından    

PSİKOLOG TERCİHİ NASIL YAPILMALI - İSTANBUL EN İYİ PSİKOLOGLAR

Psikoterapi süreci insanın hayatını etkileyebilecek deneyimlerden bir tanesidir. Psikolojik olarak yaşadığımız sıkıntılar günlük yaşantımızdaniş hayatına, aile ilişkilerimizden bireysel ilişkilerimize kadar uzanan her alanda etki ediyor olabilir. Bu sıkıntılı süreçten çıkmak zor bir hal alıncaya kadar genelde profesyonel bir destek aramayız. Bir gün artık dayanılmaz bir noktaya gelince kendimizi sıkışmış ve bir çözüm aramak için uzmana ulaşma çabasına gireriz. Kendimize en uygun psikoloğu bulma süreci ise genelde düşünüldüğü kadar kolay olmaz. İstanbul gibi yüzlerce psikoloğun bulunduğu bir şehirde bile. Hatta belki de ulaşılabilecekuzman psikolog sayısı arttıkça kafa karışıklığı da artıyor. Böyle durumlarda akla ilk gelen internet üzerinden ‘’en iyi psikolog istanbul’’ şeklinde arama yaparak iyi bir uzmana ulaşmaya çalışırız. Bazen de başka insanların deneyimlerinden faydalanmak için  ‘’İstanbul psikolog tavsiye’’ şeklinde aramalar yaparız. Bu iki arama sonunda karşımıza birçok sonuç çıkmaktadır. Peki ulaştığımız bu kişilergerçekten işinde en iyileri mi yoksa reklamını en iyi yapanlar mı?

Kendimize en uygun psikologları ararken internet bazen de yanıltıcı olabiliyor. Bu yazımızda psikoterapi sürecine başlamadan önce sizin bilmeniz gereken bazı önemli bilgi ve ayrıntılardan bahsediyor olacağız. Her şeyden önce bu yazımda vermeye çalıştığım en önemli içerik sizlersiniz en tecrübeli psikoloğu bulmaktan ziyade size en iyi desteği sağlayabilecek psikoloğa ulaşmanız amacımızdır.

Öncelikle uzman seçiminizde en önemlikriter alan mezunu olmasıdır. Çünkü alan mezunu olmayıp kendini psikolog olarak tanıtan kişilerin sayısı oldukça çok düzeydedir. Bunu anlamanızın en kolay yolu yüz yüze yaptığınız görüşmeye başlamadan önce psikoloğa diplomasını sormaktır. Hatta size göstermesini talep edebilirsiniz. Bu konuda çekinmenizi gerekecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu sizin hakkınızdır kendi kişisel yaşantınızı aktaracağınız kişinin bu alandan mezun olması zorunludur.
 

PSİKOLOG İLAÇ YAZAR MI ?

Diğer önemli kriter ise psikologların ilaç yazma yetkisinin olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Böyle bir durum için başvurduğunuz taktirde ancak süreci planlayarak size bir psikiyatris’e yönlendirebilir. Psikiyatris ile birlikte bu süreci yönetebilir.

TERAPİ TÜRLERİ PSİKOTERAPİ SÜRECİNİZİ ETKİLERMİ ?

Psikolojik problemlerle çalışırken başvurulan terapi yöntemleri vardır. Terapi yöntemi içinde bulunduğunuz duruma göre değişiklikler göstermektedir. Yaş gruplarına ve var olan soruna özgün değişik türlerde seans görüşmeleri yapılmaktadır. Yaş ve katılımcı sayısına göre ;Bireysel terapi, çift aile terapisi, oyun terapisi, ergen terapisi şeklindedir. Var olan sorunun çözümü için kullanılan terapi yöntemleri; Bilişssel-Davranışçı terapi, Varoluşçu terapi, Şema terapi, Emdrterapi ,Psikodinamik terapiler gibi çeşitlendirilecek terapi türleri vardır. Psikologlar bu terapi eğitimlerini tamamladıktan sonra bu alanda çalışmalarına başlarlar ve ünvanlarını kullanabilirler.
Sizin içerisinde bulunduğunuz süreç için en uygun terapi şekli uzmanınızla birlikte değerlendirilmeli ve planlanmalıdır. Psikoterapi süreçlerinizi yakından etkilenmektedir. Çözüme ulaşmanız için doğru tercih oldukça önemlidir.

HER ALANDA UZMAN PSİKOLOG OLUR MU?

‘’Her alandaçalışıyorum.’’ gibi bir ifade bu alanda tecrübeli bir psikoloğun kullanıcı bir söylem değildir. Yüzlerce psikolojik durum söz konusu iken bir uzmanın her alanda hizmet veriyor olması mantıklı değildir. Psikoloji gelişim dönemlerine göre değişkenlik gösterir bir uzman tüm gelişim dönemlerine hakimdir fakat bir alanda uzmanlaşmaktadır. Birçok konuda çalışıyor olabilir fakat  hem çocuk hem yetişken hem de ergen çalışıyorum diyen psikolog alanda yenidir. 

EN PAHALI PSİKOLOG EN TECRÜBELİ PSİKOLOG MUDUR?

Özel danışmalık merkezlerinde çalışmalarını yürüten psikologlar için bir ücretlendirme yönetmeliği Türkiye’de bulunmamaktadır. Böyle bir durum söz konusu olunca her psikoloğun birbirinden farklı fiyatlarla hizmet vermesine imkan tanımaktadır. Özellikle İstanbul’daki psikolog ücretleri arasında oldukça farklı fiyat aralıkları olduğu gözümüze çarpmaktadır. Tabi ki sizde bu ücretlerin neye göre belirlendiği merak etmektesiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse bu durum İstanbul için semtten semte psikologdan psikoloğa farketmektedir. Farklı ücretlendirmenin sebebi ofis konumuna, uzmanın eğitim düzeyine şehirde ki rekabeti durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Yani her zaman iyi psikoloğun seans ücretlerinin daha fazla oluyor olması kişiyi daha uzman deneyimli kılmaz. Dış etkenlerde göz önünde bulundurulmalıdır.