0212 441 01 72

Ergenlikte Madde Kullanımı


Ergenlikte Madde Kullanımı

02.11.2017     Tin Danışmanlık tarafından     Ergenlikte Madde Kullanımı

Ergen için, madde kullanımı çoğu zaman özgürlüğünsimgesidir. Ebeveynlerinden bağımsız, özerk birer birey olmak için girişimde bulunurlar. Kimlik oluşturma çabası, yaşam tarzı ve davranış değiştirme çabası, arkadaş grubunun davranışlar üstündeki etkisinin artması, kendisine yetişkin gibi davranılmasının istenmesi madde kullanımını tetikleyen faktörlerdir.

Madde kullanmayı denemek - merak etmek, arkadaşları tarafından kabul görme isteği, sorunları ile başa çıkma düşüncesi, kendini kanıtlama fikri, kendini iyi hissetmek istemek madde kullanımına başlama nedenleri arasında gösterilebilir.

Arkadaşlarının madde kullanması, arkadaş grubunun madde kullanımı ile ilgili tutumları, arkadaş grubuna bağlılık, aile büyüklerinden birinin madde kullanması, ebeveynlerin madde kullanımı ile ilgili tutum ve düşünceleri, ebeveyn-çocuk arasında yakınlık bağlılık olmaması, ebeveynlerin çocuğunun yaşamı ile ilgilenmemesi, uygun olmayan disiplin yöntemleri veya hiç disiplin olmaması, çocukluk döneminde öfkeli – sinirli olma, okulda başarısızlık,  erken yaşta madde kullanmaya başlamak, ergenlikte madde kullanmaya yönelik tutum ve inançlar madde kullanımını arttıran risk etmenlerindendir.

Bu konuda yaşadığınız bir sıkıntınız var ise lütfen sizde profesyonel bir destek alınız.