0212 441 01 72

Kıskançlık


Kıskançlık

07.11.2017     Tin Danışmanlık tarafından     Kıskançlık

Kıskançlık yoğun yaşandığında evliliklerde iki tarafı da huzursuz eden durumlar ortaya çıkar. Yersiz kıskanılan kişi, eşinin bu tutumu karşısında nasıl davranacağını bilemez. Her şeyi kafasına takan aşırı kıskanç eş ise zaten en büyük zararı kendisine vermiş olur. Evlilikleri mutluluktan ziyade tartışma ortamında devam eder.

“Seven kıskanır” sözünden yola çıkarak eşini tehlikelere karşı koruma eğiliminde olanların bu konuda dengeyi yakalaması gerekiyor. Aksi halde evliliğe canlılık verebilen kıskançlık duygusu aşırı hale gelip ilişkiyi derinden sarsabilir.

Olumlu ve olumsuz olmak üzere iki tip kıskançlık vardır. Olumlu bulunan kıskançlıkların temelinde;  kendisine ait olanı dış dünyadan korumak güdüsü yatmaktadır. Bu durum her ne kadar bazen kısıtlamalara neden olsa da eşler kıskanılmayı sahiplenmenin bir göstergesi olarak gördükleri için hallerinden hoşnut olurlar. Kimi zaman kıskançlığın temeli “seni seviyorum ”olarak algılandığı için bu kıskançlıklar ilişkiye zarar vermez hatta eşler arasındaki bağları kuvvetlendirir.