0212 441 01 72

Vajinismus


Vajinismus

02.11.2017     Tin Danışmanlık tarafından     Vajinismus

Vajinismus, fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlanmaktadır. Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadının yaşadığı istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile sonuçlanan bir cinsel sorundur. Vajinismus,refleksif bir harekettir. Bu nedenle vajinismus “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanabilmektedir.

 

Kadının cinsel ilişkiden korkmasının ardında birçok neden olabilmektedir. Vajinismusa neden olan bu kaygılar genellikle geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübe ya da gereksiz korkulardır. Katı ahlak kuralları ve tabular,suçluluk, ayıp / günah gibi kavramlar, yanlış veya yetersiz bilgilerdir.

Vajinismus probleminde çiftler başlangıçta birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Fakat bir süre sonra çiftler bu durumdan rahatsız olmaya, birbirlerini suçlamaya başlayabilirler. Cinsel denemelere ara verilir. Çiftin birbirine mesafesi ve kavgalar artar. Başarısız denemeler sonucu her iki taraf için kaygı, üzüntü ve mutsuzluk yaşanmaktadır.

Vajinismus tedavisi çin problemi çözmek istemek ve inanmak önemli bir adımdır. Danışana, vajinismusa sebep olabilecek nedenler anlatılır. Bazı kişilerde sadece bilgilendirme, sorunların aşılmasını sağlayabilmektedir. Vajinismus tedavisinde, kişinin kaygı ve korkularını yönetebilme becerisi arttırılır sağlıklı düşünebilmesi sağlanır. Partnerin tedavi sürecine katılımı ve anlayışı olumlu bir süreç sağlar.