0212 441 01 72

Diyetisyen Kimdir ve Ne Yapar?


Diyetisyen Kimdir ve Ne Yapar?

26.03.2019     Tin Psikoloji tarafından     diyetisyen

Diyetisyen Kimdir? Nasıl Çalışır?

Diyetisyen, üniversitelerin 4 Yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan,eğitimi süresince sağlıklı beslenme,hastalıklarda beslenme,gebelik ve emziklilik döneminde,çocukluk ve adölesan döneminde beslenme,sporcu beslenmesi,toplu beslenme sistemleri gibi koruyucu ve tedavi edici sağlık alanlarında çeşitli kurumlarda staj yapma zorunluluğu olan ve mezuniyet sonrasında da bu alanlarda çalışabilen sağlık görevlisidir.Diyetisyen olarak adlandırılan kişinin mutlaka bir Beslenme ve Diyetetik lisans diploması olmalıdır. Çeşitli kurumlarca verilen beslenme eğitimleri,sertifikasyonlar ülkemizde ‘diyetisyen’ olarak çalışmak için yeterli olmamaktadır.Bu nedenle diyetisyen randevusu oluşturan kişinin mutlaka uzmanın lisansını sorgulaması gerekir.

Beslenme,hayatın oldukça içinden bir olgu olarak herkesin yaşamının belirli bir süresini kapsamaktadır. Son yıllarda medya ve çevrenin de etkisiyle çok fazla söz söylenen bu konuda,doğrunun ve yanlışın uzman kişiler yardımıyla ayırt edilmesi gerekmektedir. Beslenme danışmanlığı yalnızca akut veya kronik bir hastalık durumunda gerekli olan bir hizmet değil ; doğru bilgiye ulaşabilmek,sağlıklı beslenmeyi hayatın bir parçası haline getirebilmek için sağlık problemi olmaksızın her bireyin alması gereken bir hizmettir. Diyetisyen, kan parametrelerini değerlendirir ; vücudun yağ,kas,kemik ve su ölçümünü yapar;  bireyin yaş,cinsiyet,bireysel alışkanlıklar,yaşam tarzı gibi faktörlerini göz önünde bulundurur ve tamamen kişiye özgü bir beslenme programı oluşturur.

Ayrıca son zamanlarda stresli yaşam tarzı,yoğun iş temposu,şehir hayatı gibi çeşitli etkiler sebebiyle artış gösteren duygusal yeme problemlerine çözüm getirmede,anoreksiya nervoza,bulimiya nervoza,ortoreksiya nevroza gibi yeme bozukluklarını tedavi etmede diyetisyenler, psikologlar ve gerekiyorsa psikiyatristler işbirliği içinde multidisipliner bir şekilde çalışmalıdır.

Herkesin ruhunu ve bedenini besleyecek en doğru yöntemi bulması dileğiyle…