0212 441 01 72

Uzm. Çocuk - Ergen Psikoloğu Merve Gamze Ünal

Uzm. Çocuk - Ergen Psikoloğu Merve Gamze Ünal

UZM. ÇOCUK-ERGEN PSİKOLOĞU MERVE GAMZE ÜNAL

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde, yüksek onur derecesi alarak tamamlamıştır. Lisans eğitimi boyunca çeşitli kurumlarda staj ve gönüllülük deneyimleri olmuştur.

Özel bir danışmanlık merkezi, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, Ulus Özel Musevi Okulları’nda staj yapmanın yanında, gönüllü olarak devlet koruması altındaki çocukların bilişsel ve sosyo-duygusal gelişimlerine destek olmuş ve Soma Maden Kazası’nın ardından,  Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen yaz okulu kapsamında Soma’daki çocuklarla çeşitli atölye çalışmaları yapmıştır. Lisans eğitimi devam ederken Erasmus Değişim Programı kapsamında bir dönem Kopenhag Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde eğitim görmüştür.

Lisans eğitiminin ardından, uzmanlığını İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programı Çocuk-Ergen alt dalını tamamlayarak almıştır. Tezinde çocukların duygu odaklı zihin durumu konuşmasının davranış problemleri, olumsuz deneyimleri ve annelerin zihinselleştirme kapasitesi ile ilişkilerini incelemiştir.

Yüksek lisans eğitimi kapsamındaki stajlarını İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve özel bir danışmanlık merkezinde, aldığı bireysel ve grup süpervizyonları eşliğinde, çocuk ve ergen danışanlarını görerek tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoterapi Araştırmaları Laboratuvarı’nda  Dr. Öğr. Üyesi Sibel Halfon tarafından yürütülen Psikanalitik Oyun Terapileri Süreç Araştırması’nda araştırma asistanı olarak çalışmıştır.

Yine yüksek lisans eğitimi sırasında, Boğaziçi Üniversitesi, Garanti Emeklilik ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen ve çalışan çocukların okula dönmesini hedefleyen İşimiz Okumak Projesi’nde asistan olarak çalışmıştır. 
Aldığı eğitimler doğrultusunda mesleki çalışmalarında temel olarak psikodinamik yaklaşımı benimsemekte; 
çocuklarla oyun terapisi, ergenlerle bireysel terapi ve ebeveynlerle aile danışmanlığı yaparak çalışmalarına devam etmektedir. Uyguladığı testler arasında WISC-R, Bender-Gestalt Görsel-Motor Algı Testi 2, Raven Renkli Progresif Matrisler Testi, Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Kelime Testi (Tifaldi), Çizim Testleri (Ev-Ağaç-İnsan Çiz, Bir Aile Çiz), Tematik Algı Testi (TAT), Çocuklar için Algı Testi (CAT), Oyuncak Öykü Tamamlama Testi bulunmaktadır.

 

Çalışma Alanları
  • Çocuk Terapisi
  • Ergen Terapisi